Hög litiumdos och levaxinhöjning…. och rännskita!

Nu har jag haft diarré sen i måndags. Har inte tänkt på det så mycket, mer än att det är en släng av magsjuka. I dag skrev jag om mediciner och biverkningar till en vän på facebook och plötsligt damp det ner i min hjärna att Tänk om jag har fått biverkningar av Litium och Levaxinhöjningen i somras!! Det borde inte komma nu ju, men man vet aldrig.

Chattade med en annan vän på facebook och han tyckte jag skulle ta kontakt med vården. Efter en jäkla massa ringande hit och dit så ”hamnade” jag i luren med psykakuten. Sjuksköterskan där tyckte att jag skulle åka och ta prover. Hon pratade om att det kunde vara så att min dåliga mage kan påverka litiumhalten och om den höjts så är det inget bra alls.

Jahaja…. jag som inte haft biverkningar av nåt, mer än lite darr vid höjningarna och lite tics som inte besvärar mig ett dugg, ska jag åka på litiumförgiftning???? Nu liksom???

Så nu ska jag ta en dusch (behöver värme, här inne är svinkallt!) och sen blir det väl en tur till lab.

FAN!

Rapport kommer väl senare idag eller i morrn.

Kramis!

4 tankar om “Hög litiumdos och levaxinhöjning…. och rännskita!

  1. Katta skriver:

    Hoppas det går bra nu. Bra att du kollar upp det. Kram !

  2. isabella skriver:

    Stackare. Aldrig kul att bli kass i magen. Krya på dig!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s